Albanian State's Archive Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave
Albanian State's Archive
Albanian State's Archive
Shqip | en
  Illustration  
 
  Suche
Home Contact Sitemap
     
Aktualitet
Statistika
Tema
Dokumentacioni
Kodikėt
Shėrbime
Shėrbime qė i propozohen administratės
Administrimi i Dokumenteve
Keshilla, kontrolle dhe inspektime
Pranimi i dokumenteve
Dorėzimi i dokumenteve
Shfrytėzimi dhe konsultimi
Hyrja nė arkiva
Arkivat
Pėrgatitja profesionale
Aktivitete

 

Administrimi i dokumenteve

 

Administrimi i dokumenteve pėrbėn njė pjesė thelbėsore tė administrimit tė informacionit. Ai rregullon mėnyrėn me tė cilėn duhen trajtuar dokumentet nė momentin e prodhimit, marrjes nė dorėzim, regjistrimit dhe klasifikimit tė tyre pėr tė bėrė tė mundur qė sė fundmi ato tė gjenden lehtėsisht. Administrimi shtrihet pėrgjatė gjithė rrethit jetėsor tė dokumenteve.

Duke u ndihmuar qė tė administroni nė mėnyrė tė efektshme informacionet tuaja, ato ju garantojnė hyrje tė shpejtė dhe tė vazhdueshme nė secilin prej dokumenteve tuaj. Arkivat Kombėtare Shqiptare hartojnė norma dhe rregulla tė ndryshme qė zbatohen nė fushėn e administrimit tė dokumenteve. Ato kontrrollojnė respektimin e tyre nga shėrbime tė ndryshme tė administratės shtetėrore apo private, dhe ofrojnė gjithashtu kėtyre tė fundit mbėshtetje dhe kėshilla.

Mjete organizative
  1. Urdhėresat e organizimit synojnė njė administrim global dhe sistematik tė dokumenteve.
  2. Sistemet e klasifikimit garantojnė njė klasifikim koherent tė dokumenteve : ēdo pjesė ėshtė klasifikuar me pjesė tė tjera qė janė tė lidhura me tė njėjtėn fushė.
  3. Dosjet mundėsojnė tė kuptohet  konteksti i ēėshtjeve (zhvillimin e dokumenteve). Ēdo shėrbim duhet tė pėrshtasė sa mė mirė proēeset e tij tė punės, me kėto  mjete organizative.

Detyrimi pėr ruajtje

Sipas dispozitave ligjore, asnjė dokument nuk duhet tė asgjėsohet  pa marrė mė parė miratimin e Arkivave Kombėtare Shqipėtare. Megjithatė ju keni tė drejtė tė asgjesoni kopjen e dokumenteve qė  zotėroni nė shumė ekzemplarė, si dhe pjesėt qė nuk kanė vlerė tė pėrhershme. Pėr disa lloje aktesh, Arkivat Kombėtare Shqipėtare mund tė ndihmojnė  nė hartimin e  njė liste dokumentesh qė mund tė eleminohen, duke ditur qė jeni ju qė vendosni nė momentin e fundit kur asgjėsoni dokumentet nė fjalė.

Nė qoftė se zotėroni sasi tė mėdha dosjesh me dokumente tė sė njėjtės vlerė, ju mund tė kėrkoni Arkivat Kombėtare Shqipėtare pėr tė bėrė njė pėrzgjedhje tė kėtyre dokumenteve si shembull tipik, rezultati i tė cilit do tė fiksohet nė njė marrėveshje.

Arkivat Kombėtare Shqipėtare janė tė detyruara tė ruajnė tė gjitha dokumentet qė janė dorėzuar deri nė fund tė afatit administrativ tė ruajtjes. Pas mbarimit tė afatit, Arkivat Kombėtare Shqipėtare mund t’i asgjėsojnė dokumentet, me kusht qė kėto dokumente tė mos hyjnė nė kriteret e vlerėsimit qė nėnkuptojnė njė arkivim afatgjatė.

Format e klasifikimit

Nė fushėn e administrimit tė dokumenteve dallojmė tre forma tė klasifikimit tė ndryshme :

  •         klasifikimi letėr,
  •         klasifikimi elektronik, ose virtual,
  •         klasifikimi i pėrzier, qė ėshtė njė kombinim midis klasifikimit letėr dhe klasifikimit elektronik.

Arkivat Kombėtare Shqipėtare janė nė dispozicionin tuaj pėr tė dhėnė kėshilla mbi temėn e administrimit tė dokumenteve.

 
 
     

 

   
     
 
   
  ©2006 Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave | Ndryshimi i fundit: 08.04.2006
Adresa: Rruga “Jordan Misja” - Tirana | Tel/Fax:+355 4 4200004. email: dpa@albarchive.gov.al